66567040    66567256 

مشاوره رایگان 

 ​​​​​​​۰۹۱۲۱۲۰۰۸۰۴​​​​​​​   ۰۹۱۲۱۲۰۰۳۴۸

​​​​​​​تماس همه روزه

09:00

18:00 الی

آدرس:    تهران، میدان توحید، خیابان فرصت شیرازی، پلاک 94، واحد 8

شرکت جهان تجارت
​JAHAN TEJARAT

نکاتی در مورد دوربین پلاک خوان و کاربردهای آن

نکاتی در مورد دوربین پلاک خوان و کاربردهای آن

 

دوربین مداربسته به منظورهای مختلفی نصب واجرا میگردد یکی از کاربردهای دوربین جهت پلاک خوانی خودروها در محل های مورد نظر همچون ورودی پارکینگهای عمومی معابر و چهارراههای شهری کنترل سرعت خودروها در بزرگراهها و اتوبانهای سطح شهر و سیستم های حفاظتی راهنمایی و رانندگی بسیار پرکاربرد میباشد از این جهت باید دوربینی انتخاب شود که با وضوح بسیار قوی و  شاتر و پیکسل بالا بهترین تصویر را ارائه دهد. سازندگان دوربین مداربسته به این منظور بروزترین تکنولوژیها را صرف ساخت لنزهای قوی دوربینهای پلاک خوان میکنند و در لیست محصولات خود دوربینهایی با رزولیشنهای قوی جهت پلاک خوانی گنجانده اند.

دوربینهای پلاک خوان عموما تحت شبکه بوده و قابلیت برنامه نویسی را دارا میباشند تا بتوان برنامه مشخصی را که مورد نظر کاربران هست بر روی آن قابلیت اجرا داشته باشد همچنین دوربینهای تحت شبکه گسترش بیشتری نسبت به دوربینهای آنالوگ دارند یعنی بدون نیاز به دستگاه dvr  با استفاده از هر مودمی که به اینترنت متصل است می توان به آن وصل شد و تصویر آن دوربین را در هر جایی از جهان دریافت نمود  .

کمپانی های بزرگی چون هایک ویژن در این عرصه پیشرفت بالایی داشته و دوربینهای پلاک خوان آن شرکت در زمره بهترین دوربینهای پلاک خوان مورد استفاده قرار میگیرد.

دوربینهای پلاک خوان دارای زوم بالا بوده و کاربردهایی فراوانی در مراکز سازمانهای خصوصی و دولتی از جمله بانکها برای تشخیص پول و چک نیز استفاده فراوانی دارند لنز دوربین قابلیت تنظیم در فاصله مشخص را دارد بدون اینکه از کیفیت تصویر کاسته شود.

دوربین پلاک خوان باید این قابلیت را داشته باشد که در هرساعتی از شبانه روز قادر به ثبت پلاک در هر لحظه ای که بر روی تصویر متوقف میشویم را داشته باشد این مشخصات و المانها هستد که دوربین پلاک خوان را متمایز کرده است اندازه و نوع سنسور ،   wdr یا همان آبشن حذف نور ضد محیط یکی از مشخصه های ضروری برای دوربین پلاک خوان میباشد تا درهنگام شب که نور چراغ خودرو روشن است بتواند نور مستقیمی که به لنز دوربین برخورد میکند را حذف کند وتصویر واضحی از پلاک را ارایه دهد.

البته در روز نیز این مشکل میتواند ایجاد کردد زمانی که نور خورشید به صورت مستقیم به دوربین برخورد میکند مانع از این میشود که بتوان تصویری شفاف از دوربین گرفت به همین خاطر وجود آبشن حذف نور ضد محیط در دوربین پلاک خوان از ضروریات است و این دوربین را از دوربینهای معمولی متمایزتر میکند.

این آپشن بصورت نرم افزاری و سخت افزاری در دوربین تعبیه کردیده البته این مشخصه عموما بصورت سخت افزاری میباشد و اتوماتیک عمل کرده و مانع از تیره شدن تصویر هنگام نمایش و ضبط میگردد.  

مهمترین نکته ای که در نصب این دوربینها باید در نظر گرفته شود این است که دوربینهایی که در فضای باز نصب میشوند آیا توانایی مقابله با گرد و غبار، سرما و گرما، باران و رطوبت را دارا باشند به بیان دیگر IP دستگاه که نمایانگر میزان درجه حفاظت دوربین است پاسخگوی آن محیط و شرایط می باشد یا خیر

IP دستگاه که مخفف INGRESS PROTECTION است برای محیط های بیرونی بهتر است 66 یا 67 باشد در نظر داشته باشیم نظارت بر این امر آسودگی خاطر را در اجرای پروژه افزایش خواهد داد.

 

اهمیت نور در وضوح تصویر

میزان نور مناسب رابطه مستقیم با کیفیت تصویری که دوربین ارائه میدهد دارد بهمین خاطر IR در دوربین نقش مهمی را بازی میکند به همین خاطر دوربینها با منابع نوری مادون قرمز عرضه میگردند تا بتوانند در شب نیز فیلم برداری کنند نور مادون قرمز توسط همه دوربینها قابل روئت است اما نور مادون قرمز توسط چشم انسان قابل روئت نیست از آن جهت تشخیص این طیف در چشم مجرمان و سارقان مخفی میماند وجود طیف نوری مادون قرمز در دوربین این امکان را میدهد که تصویر شفافی ذخیره گردد حتی اگر دوربین در تاریکی مطلق نیز نصب شوند نور مادون قرمز این امکان را میدهد که تصویر کاملی فیلم گرفته شود البته بصورت سیاه و سفید است، درضمن مخفی بودن این نور این امکان را میدهد که نور مزاحمی پخش نشود و همسایگان را دچار مشکل نکند این امر یک مزیت بزرگ به حساب می آید از جهاتی نیز معایبی نیز دارد که نور مادون قرمز چون قابل روئت نیست پس عامل بازدارنده ای هم به حساب نمی آید.

پردازنده دوربین پلاک خوان

پردازنده دوربین مداربسته پلاک خوان باید قوی باشد و با سایر پردازنده ها متفاوت است بدیهی است هر چقد رزولیشن بالاتر باشد پلاک خوانی نیز دقیقتر است یکی از بزرگترین و معروفترین تولیدکنندگان سنسور و پردازنده دوربینهای پلاک خوان شرکت SONY میباشد.

نصب دوربین پلاک خوان

یکی از چالشهای مصرف کنندگان دوربین مداربسته نصب دوربین توسط نصاب حرفه ای میباشد مخصوصا در خصوص نصب دوربین پلاک خوان که زاویه دید مناسب لاین مورد نظر و محل نصب از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مشخص کردن کادری مشخص که مسیر عبور خودرو یاشد و با در نظر گرفتن فاصله مناسب و زاویه دید،تکنسین نصب باید از حرفه و تخصص کافی برخوردار باشد.

 

در کل برای داشتن تصویری واضح از پلاک رعایت نکاتی چون نوع دوربین و وضوح تصویر آن ، نرم افزار تشخیص و ثبت پلاک نحوه نصب دوربین توسط نصاب حرفه ای، مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری دوربین همچون WDR ، IR و IP دستگاه باید رعایت شود تا هم در شب و هم در روز بتوان تصویر قابل قبول و پلاک خوانی از دوربین به بهترین شکل ممکن ارایه داد.