66567040    66567256 

مشاوره رایگان 

 ​​​​​​​۰۹۱۲۱۲۰۰۸۰۴​​​​​​​   ۰۹۱۲۱۲۰۰۳۴۸

​​​​​​​تماس همه روزه

09:00

18:00 الی

آدرس:    تهران، میدان توحید، خیابان فرصت شیرازی، پلاک 94، واحد 8

شرکت جهان تجارت
​JAHAN TEJARAT

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

تجهیزات جانبی برای نصب دوربین مداربسته

1- سیم برق

2- کابل تصویر هارد مانیتور

3- داکت

4-فلکسی

5-جعبه تقسیم

6- بی ان سی

7- اداپتور

8-میکروفن

 

چه تجهیزات جانبی برای نصب دوربین مداربسته نیاز است و وظایف آنها چیست ؟

یک سیستم دوربین مداربسته به تنهایی و بدون تجهیزات جانبی قادر نیست تصاویر را انتقال دهد، در یک سیستم دوربین مداربسته که برای انتقال تصویر از سیم و کابل استفاده میشود تجهیزات کوچکی استفاده میشود که در این مقاله سعی داریم به آنها بپردازیم و انواع آن و درجه کیفیت آن ها را بسنجیم. در مجموع حدود10 کالا بر اساس نوع کاربری و نیاز مشتری و شرایط محیطی نیاز است تا یک سیستم مداربسته بتواند کار کند که البته کیفیت دوربین های مدار بسته و کیفیت تصویر انتقال داده شده بخشی به همین تجهیزات جانبی بستگی دارند و انتخاب صحیح این تجهیزات جانبی برای دوربین های مداربسته کمک زیادی به پایداری و کیفیت تصویر میکنند.

سیم برق یا کابل برق یکی از تجهیزات جانبی در سیستم دوربین مداربسته میباشد که وظیفه اصلی آن انتقال برق از منبع برقی (پریز برق یا هر منبع الکتریکی) به دوربین های مداربسته میباشد که درصد خلوص سیم یا کابل برق به 99.97 تا 99.97 مس خالص میباشد و کمتر از این درصد احتمال آتش سوزی در سیم برق وجود دارد. برای انتقال برق هم از سیم میتوان استفاده کرد و هم از کابل، در سیم ها دو رشته سیم وجود دارد که هر یک از آنها از دسته ای تابیده شده مس کنار هم تشکیل شده است و روی هر دسته پلاستیک به صورت غلاف شکل گرفته است اما در کابل دوباره غلافی جداگانه روی سیم از جنس پلاستیک وجود دارد که باعث دوام بیشتر سیم ها بر اثر ضربه ، رطوبت ، حرارت ، مواد شیمیایی خورنده و غیره میشود. البته شایان ذکر است برای مقاوت در برابر هریک از اثرات ذکر شده کابلی با غلاف مخصوص وجود دارد و برای هر سیستم دوربین مداربسته باید شرایط سخت محیطی سنجیده شود و بر اساس همان نیاز کابل برق مخصوص یا سیم برق مخصوص تهیه شود اما معمولا در یک سیتم ساده دوربین مدار بسته مخصوصا برای محیط های داخلی از سیم برق ساده 2X1.5 استفاده میشود به دلیل ارزانتر بودن نسبت به کابل برق و اینکه فضای کمتری اشغال میکنند.

کابل تصویر یکی دیگر از تجهیزات جانبی در دوربین های مداربسته میباشد وظیفه اصلی آن انتقال تصویر گرفته شده از دوربین مداربسته به دستگاه DVR میباشد که بدیهی است باید کیفیت لازم را داشته باشد تا هم بتواند تصویر با کیفیت بالا را بدون افت و از فواصل دور به دستگاه DVR دوربین مداربسته انتقال دهد و هم بتواند شرایط سخت محیطی را تحمل کند، هرچه کابل تصویر با کیفیت تر باشد نویز کمتر است ، انتقال تصویر به فواصل بالاتر تا 300 متر ممکن میشود و افت تصویر نیز نخواهد داشت. کابل تصویر که همان کابل آنتن نیز نامیده میشود از یک مغزی مس و یا لایه پلاستیک روی آن و بعد از آن فویل آلمینیومی قرار دارد که از نویز دار شدن تصویر جلوگیری میکند. کابل تصویر در نوع های مختلفی در بازار وجود دارند و مشخصه های قابل تغییر آن مقدار در صد مس آن که در کیفیت اثر مستقیم دارد و همین طور شیلد آلمینیومی روی آن است که باعث مقاومت از عوامل خارجی در ایجاد نویز است استفاده میشود. کابل تصویر که در دوربین های مداربسته استفاده میشود عمدتا دو نوع میباشد RG59 و RG58 . در کابل RG58 به دلیل خلوص بالاتر مس هم انتقال تصویر بهتر است و همین که هرچه درصد مس بالاتر باشد درنتیجه کابل تصویر نرمتر و انعطافپذیرتر میشود برای همین بیشتر برای نصب دوربین های مداربسته در آسانسور که باید در هر بار بالا و پایین رفتن آسانسور کابل نیز در بیرون کابین آسانسور بالا و پایین رود که به معنی قابلیت انعطافپذیری بالا میباشد.
نکته: نوعی سیم و کابل وجود دارد به نام RG59+power یا کابل تصویر پاور دار، در این نوع کابل هم کابل برق و هم کابل تصویر به هم متصل شده اند که برای دوربین های مدار بسته توصیه نمیشود زیرا شاید برای دوربین مدار بسته خواسته شود از جایی دیگر برق گرفته شود تا هزینه سیم برق کمتر شود یا کار تمیز تر شود اما در ایم مدل کابل این امکان وجود ندارد.

داکت ها یکی دیگر از تجهیزات جانبی دوربین های مداربسته هستند که به صورت برای مخفی کردن سیم و کابل در محیط های داخلی استفاده میشوند. داکت ها یا داخلی هستند یا خارجی ، داکت های داخلی فضاهایی هستند که در داخل دیوار داخل سقف و داخل کف بنا نصب میشوند و امکان این را فراهم میسازند که سیم و کابل ها از داخل آنها عبور کنند و دیده نشوند البته از آسیب های دیگر نیز کابل ها و سیم ها را محافظت میکنند. نوع دیگر داکت ها ، داکت های خارجی هستند که روی کار نصب میشوند به این معنی که امکان کشیدن سیم در داخل دیوار وجود ندارد و مجبور به کشیدن سیم و کابل از روی دیوار هستیم از این مدل داکت های روی کار استفاده میکنیم. داکت ها انواع و اندازه های و همینطور رنگ های مختلفی دارند که باید دقت شود درست و صحیح نصب شود. کیفیت داکت در نصب دوربین مداربسته مهم نیست بلکه کیفیت نصب و تمیزی نصب این داکت ها اهمیت دارند که نیاز به نصاب با تجربه و حرفه ای دارند. نکته دیگر اینکه از داکت ها برای محیط های داخلی استفاده میکنند که شرایط سخت محیطی مانند نور شدید و برف و باران نداشته باشند.

فلکسی نیز از تجهیزاتی است که در دوربین های مداربسته استفاده میشود، فلکسی نیز مانند داکت برای مخفی کردن سیم و کابل استفاده میشود با این تفاوت که از داکت برای محیط های داخلی استفاده میشود ولی از فلکسی در محیط های خارجی استفاده میشود تا توان محافظت از سیم و کابل را در برابر تابش آفتاب، برف ، باران و دیگر شرایط محیطی را داشته باشند، فلکسی ها از لوله های خرطومی تشکیل شده اند که بسیار انعطافپذیر هستند.

جعبه تقسیم ها از دیگر تجهیزات جانبی دوربین های مداربسته هستند, جعبه های تقسیم ها قوطی هایی با اندازه های مختلف از جنس پلاستیک یا فلز میباشند که در کنار دوربین های مدار بسته نصب میشوند تا تجهیزاتی مانند فیش BNC و آداپتور و سیم را در خود جای دهد و از آویزان بودن اداپتور کخ منظره زشتی دارد جلوگیری میکند ، جعبه تقسیم بیشتر برای زیبایی کار استفاده میشود.

فیش های BNC از دیگر تجهیزات جانبی دوربین های مداربسته میباشند که از جنس برنج هستند و برای اتصال کابل تصویر به دوربین مدار بسته و از طرف دیگر برای اتصال کابل تصویر به دستگاه DVR به کار میروند، این فیش ها قیمت کمی دارند ولی جنس برنجی برای این محصولات شاخصه کیفیت میباشند و فیش ها با کیفیت پایین از جنس فلز یا آلیاژ های دیگر میباشند که باعث افت مقداری از کیفیت تصویر و همینطور نویز آن میباشند.

و اما آداپتور ها که یکی از تجهیزات جانبی اساسی در دوربین های مداربسته میباشند وظیفه تبدیل برق شهری (جریان متناوب) به برق دی سی DC (جریان ثابت) قابل تبدیل برای دوربین های مداربسته را فراهم میکنند.آداپتورها جدا از اینکه برق قابل استفاده دوربین ها را فراهم میکنند وظیفه مهم دیگری نیز دارند ، در مواقعی که جریان برق نوسان دارد و باعث میشود که آداپتور به جاب دوربین مداربسته بسوزد ، آداپتور ارزان است ولی دوربین مدار بسته گران است پس میتوان گفت آداپتور در نقش محافظ برقی برای دوربین های مداربسته استفاده میشود. آداپتور های مورد استفاده دوربین های مداربسته با توجه به آمپر انها مشخص میشوند مانند 1 آمپر ، 2 آمپر، 5 آمپر، به طور استاندار هر دوربین مدار بسته باید یک آداپتور 2 آمپر داشته باشد، شایان ذکر است نمیتوان از آداپتور 1 آمپر استفاده شود زیرا در هنگام شب و روشن شده نورهای فروسرخ نیاز به شدت جریانی بیشتر داریم برای همین از آداپتور 2 آمپر استفاده میکنیم. آداپتورهای 5 آمپر و 10 آمپر نیز برای استفاده هم زمان از یک یا چند دوربین استفاده میشود که اصولی نیست، اگر از یک آداپتور برای چند دوربین استفاده شود هنگامی که آداپتور خراب شود چند تا از دوربین ها از مدار خارج میشوند به همین دلیل طبق استاندارد بهتر است از یک آداپتور 2 آمپر برای هر یک عدد دوربین مداربسته استفاده شود.

میکروفن ها نیز جزو تجهیزات جانبی محسوب میشود که در صورت نیاز مشتری در محل دوربین مدار بسته نصب میشود و قابلیت این را دارند که صدای محیط و افراد را به دستگاه دوربین مداربسته منتقل کنند و همراه تصویر ، صدا هم داشته باشیم. از میکروفن ها در مکان هایی استفاده میشود که نیاز است صحبت های افراد نیز کنترل شود.